Paieška

2016 m. liepos 10 d.

„Kapinių pamaina“ ~ Stephen King

„Kapinių pamaina“
(Stephen King, 1994 m.). Knygos įvertinimas: ⭐4/5.

Didysis siaubo burtininkas Stephen’as King’as vėl gąsdina mus lietuviškai.

Beprotiškos lažybos, kai ant kortos statoma mylimos moters gyvybė; šiurpios vaikystės pamėklės, žudančios niekuo dėtus žmones; paranojiškas klaikas, tarsi šėtoniškas liūnas klampinantis plagiatu apkaltintą rašytoją.

Knygą sudaro romanas „Slaptasis langas“ ir apsakymai: „Kapinių pamaina“, „Karnizas“, „Kartais jie sugrįžta“ ir „Bukis“.

Perskaičiau dar vieną Stiveno Kingo knygą, šį kartą iš serijos „Siaubų skrynelė“. Knygą sudaro romanas „Slaptasis langas“ ir keturi trumpi apsakymai.

Romanas „Slaptasis langas“ (Secret Window, Secret Garden) pirmą kartą buvo išspausdintas 1990 metais ir įėjo į rinkinį „Keturi po vidurnakčio“ (Four Past Midnight).

Jame pasakojama apie baisiausią rašytojo košmarą – į neseniai išsiskyrusį rašytoją Mortona Reinį kreipiasi vyras, kaltindamas jį pavogus (nuplagijavus) jo apsakymą. Apsakyme buvo rašoma apie vyrą, kuris nužudė savo žmoną ir palaidojo sode. Mortonas greitai randa įrodymų, kad savo romaną jis parašė pirmas ir daug anksčiau, tačiau tada pradeda dėtis keisti ir nepaaiškinami dalykai. Atėjūnas nužudo jo katiną, buvusios žmonos namas, su dar neišsivežtais pagrindinio veikėjo daiktais, sudega, o dar tas nuolatinis nerimas, kad kažkas jį nuolat stebi. Mortonas imasi spręsti šį nutikimą pats, tačiau netrukus supranta, kad ir ką jis bedarytų, priešiškai nusiteikęs atėjūnas vis vien lenkia jį vienu žingsniu į priekį...

Galiu drąsiai pasakyti, kad dar neteko skaityti romano, kurio idėja būtų tokia paprasta ir kasdieniška, tačiau tokia genialiai įdomi. Skaitydamas esi įtraukiamas į tamsiąją pusę būnant rašytoju ir su tuo susijusias pasekmes. Klausimas, kas būtų, jei Jus apkaltintų plagiavimu, čia tiesiog sklando ore, o to pasekmės čia tiek sutirštintos, kad jas galima raikyti peiliu. Kaltinimas melu ir grasinimai susidoroti čia tik kalno viršūnė. Kingas meistriškai manipuliuoja skaitytoju, pateikdamas potyrius rašytojo akimis, kuris visaip bando įrodyti, kad jis niekuo nenusižengė. Galų gale, autorius nepamiršta romano pabaigoje įpinti ir kažko antgamtiško bei sunkiai paaiškinamo.

Kiek teko skaityti, tai Stivenas Kinas idėją šiam kūriniui pasiskolino iš asmeninės patirties, o kas gali būti geriau, jei ne romanas parašytas vadovaujantis savo asmeniniais potyriais. Įtampa, mįslė, siaubas yra nuolatiniai šio romano palydovai. Pagal romaną yra sukurtas vaidybinis filmas, pavadinimu „Paslaptingas langas“, kuriame vaidina aktorius Džonis Depas.

Kalbant apie apsakymus, tai jie buvo tarsi tos razinos ir taip jau saldžiame bei skaniame pyrage. Jų gali ir nebūti, bet jos visad paskanins pyragą.

Apsakyme „Kapinių pamaina“ (Graveyard Shift) pasakojama apie fabriko požemyje besidauginančias milžiniškas žiurkes mutantes. „Karnize“ (The Ledge) mes susiduriame su vieno tenisininko lažybomis dėl laisvės, pinigų ir moters. Apsakymas „Kartais jie sugrįžta“ (Sometimes They Come Back) pasakoja apie iš praeities grįžusius vaiduoklius, atėjusius įvykdyti nebaigtą darbą. Na o „Bukis“ (The Boogeyman) mums pristato pabaisą naktimis išlendančią iš sandėliuko ir žudančią mažus vaikus.

Visi apsakymai man pasirodė labai įdomūs ir nekasdieniški. Baisiausi iš jų man pasirodė „Kartais jie sugrįžta“ ir „Bukis“ (nuo jų net širdis ritosi į kulnus). Na o mano favoritu tapo apsakymas „Kapinių pamaina“. Kam gali nepatikti skaityti apie žiurkes ir dar mutantes? O ir pavadinimo geresnio, turbūt, net nesugalvotum. Apsakymai man tiek patiko, kad aš netolimoje ateityje žadu perskaityti visus rinkinio „Naktinė pamaina“ (Night Shift) kūrinius užsienio kalba. Tiesa, kai kurie iš jų jau buvo spausdinami knygoje „Rūkas“. Konkrečiai „Korporacija „Meskite rūkyti““ (Quitters, Inc) ir „Kukurūzų vaikai“ (Children of the Corn). Apsakymą „Jeruzalės gyvenvietė“ (Jerusalem’s Lot) galima rasti knygoje „Kerė“ (Siaubų skrynelės serijoje). Gaila, kad mūsų leidyklos neišleido pilno rinkinio lietuviškai. Taip pat, galbūt, pasiimsiu skaityti ir rinkinį „Keturi po vidurnakčio“ (Four Past Midnight), bet gal kiek vėliau. Na o kol kas jau beveik visą mėnesį bandau įveikti knygą 11/22/63. Mano apžvalgos laukite jau netrukus!

Turite savo nuomonę? Išsakykite ją komentaruose.

Komentarų nėra