Paieška

2016 m. balandžio 14 d.

„Daktaro Moro sala“ ~ Herbertas Džordžas Velsas

„Daktaro Moro sala“
(Herbertas Džordžas Velsas, 1977 m.). Knygos įvertinimas: ⭐3/5.

Jis šios salos šeimininkas, o gal net tam tikra prasme „Dievas“. Saloje jis atlieka žiaurius eksperimentus su gyvūnais. Jis naudodamas savo talentą priartina prie žmogiškumo. Padarai, kuriuos sukuria Moro, yra įstrigę tarp žmogiškumo ir gyvuliškumo. Į šią salą netikėtai patenka Prendickas. Išsiaiškina salos paslaptį ir galiausiai savo akimis išvysta šios salos žūtį.

Toliau tęsiu Herberto Džordžo Velso knygų skaitymą ir šį kartą pristatau Jums romaną „Daktaro Moro sala“.

Jame veikėjas Edvardas Prendickas pasakoja, kaip buvo išgelbėtas po laivo „Ledi Vein“ paskendimo, kuriuo jis plaukė ir kuris patyrė katastrofą atsitrenkęs į kitą apleistą laivą. Edvardas yra paimamas pro šalį plaukiančiu prekybiniu laivu „Ipekakuana“, o vėliau išmetamas nežinomoje saloje su keliais keistais veikėjais. Kaip vėliau paaiškėja, sala priklauso fiziologui daktarui Morui, kuris čia kuria sužmogintus gyvūnų hibridus pasitelkęs vivisekcijos metodą.

Romanas man priminė savotišką Frankenšteino pabaisos analogą, kur pagrindinis jo tikslas buvo išgąsdinti skaitytoją ir priversti pagalvoti apie skausmą bei žiaurumą, kurį patiria gyvūnai šios procedūros metu. Kas nežino paaiškinsiu, kad žodis vivisekcija reiškia gyvo bandomojo gyvūno operavimą mokslo tikslais. Tuo metu, kai romanas buvo išleistas, t. y. 1896 metais, Europoje kaip tik vyko didelė diskusija dėl išsigimimų ir vivisekcijos. Buvo netgi suformuotos kelios grupės pasisakiusios prieš vivisekciją, na o rašytojas, greičiausiai, buvo vienas tų, kuris jas palaikė. Autorius, mano nuomone, norėjo atkreipti skaitytojų dėmesį į mokslininkų bandymą žaisti Dievą ir kur link tai veda. Nors knyga yra parašytas XIX a. pab., bet ji vis dar aktuali ir šiandien. Va neseniai buvo straipsnis apie tai, kaip mokslininkai beždžionei įstatė kiaulės širdį ir žiūrėjo kiek ji išgyvens. Jei ir Jūs manote, kad šių dienų mokslininkai perlenkia lazdą savo bandymais su gyvūnais, būtinai perskaitykite šį Velso kūrinį, mat galite atrasti artimų Jums minčių.

Turite savo nuomonę? Išsakykite ją komentaruose.

Komentarų nėra