Arsenijus Lupenas

Arsenijus Lupenas (Arsenas Liupenas; Arsene Lupin) – pagrindinis Moriso Leblano knygų herojus, pramanytas personažas, vagis-džentelmenas, pirmą kartą pasirodęs trumpų apsakymų serijoje, spausdintoje žurnale „Je sais tout“, pradedant 1905 metų liepos 15 dienos numeriu. Nuo to laiko vagis džentelmenas susilaukė didžiulio populiarumo ir dabar yra lyginamas ir net lygus kitam garsiam anglų rašytojo literatūriniam veikėjui Šerlokui Holmsui, kuris yra nusikaltėlio priešingybė – detektyvas. Viename Moriso Leblano kūrinyje jie abu net susirungia tarpusavyje, kai Šerlokas Holmsas atvyksta į Paryžių tirti vagies nusikaltimų bylos.

Arsenijus Lupenas yra literatūrinis rašytojo Pierre Alexis Ponson du Terrail „Rocambole“ palikuonis. Kaip ir jis, Lupenas yra gėrio jėga veikianti iš už įstatymo ribų. Tuos kuriuos Lupenas nugali savo galantišku stiliumi ir spalvingumu yra visad blogesni piktadariai už jį patį. Taip pat Lupenas turi Artūro J. Rafleso (Arthur J. Raffles) bruožų – personažo sukurto rašytojo E. W. Hornungo 1890-aisiais, bei atstovauja tokiems personažams kaip „Šventasis“. Ne vieną kartą buvo bandoma atkurti herojaus biografiją vadovaujantis rašytojo pateikta informacija. Sėkmingiausias yra Pranciškaus Lakasino ir Andre-Fransua Ruda darbai. Labiausiai tikėtina, kad Arsenijus Lupenas – Raulis yra Henrietos d’Andrezi ir Teofrasto Lupeno sūnus, gimęs 1874 m. (pagal knygą „Grafienė de Kaliostro“, kur veiksmas vyksta 1894 m., kuomet Lupenui buvo dvidešimt metų). Įtariamas gimtasis miestas – Bluja.

Po kelių metų nuo Lupeno gimimo, jo motina išėjo kartu su sūnumi iš namų ir apsistojo Drė-Subiz šeimos namuose. Čia Henrieta patiria nuolatinius pažeminimus, todėl būdamas dar šešerių metų, Raulis (Arsenijus Lupenas) pavagia iš kunigaikštienės namų karalienės Marijos Antuanetės vėrinį, kas buvo šeimos pasididžiavimas (pagal „Grafienė de Kaliostro“). Nors tyrimo metu neišaiškinama, kas ir kaip įvykdė nusikaltimą, įtarimas krinta ant Henrietos, po ko ji yra priversta pasitraukti į kaimą, kur po kelių metų miršta.

Arsenijus Lupenas studijavo teisę, mediciną, buvo geras dermatologijos specialistas. Jis taip pat mokėjo klasikinę lotynų ir graikų kalbas. Jo tėvas buvo bokso, fechtavimo ir gimnastikos meistras, išmokęs savo amato ir sūnų. Arsenijus taip pat mokėsi Džiu-Džitsu. Jo išvaizda yra sunkiai apibūdinama, mat jis buvo maskavimosi meistras, dažnai keitė savo veido bruožus, plaukų spalvą, drabužių stilių ir net charakterį. Žinoma tik tai, kad jis buvo liesas, grakštus ir nepaprastai stiprus. Lupenas dažnai demonstruoja savo talentą veikdamas kaip detektyvas ir spręsdamas įvairius galvosūkius, kas neša jam nemažą pelną. Bet negalima atmesti ir jo nesėkmių, kuomet situacija pakrypsta netinkama linkme, kas daro šį personažą labiau žemišku.

Prancūzijoje Arsenijus Lupenas tapo savotišku Robinu Hudu (jis vagia iš turtingųjų ir visą turtą, visgi pasilieka sau) ir išgarsėjo ne mažiau kaip Šerlokas Holmsas Anglijoje. Jo profesija ypatinga: vagis-džentelmenas, tikras meno mėgėjas, išmanantis daiktų vertę, bet netampantis jų vergu. Jis niekada nežudo, jo ginklai – protas ir vikrumas. Šis žavus, elegantiškas vyriškis, ironiškas varžovams, galantiškas moterims, pelnė žmonių simpatijas ir nuo XX a. pradžios nė kiek nepaseno. Paminėtina ir tai, kad Lupenui artimas patriotizmo jausmas, kuomet jis dalyvauja diplomatinėse operacijoje ir net įstoja į užsienio legioną šiaurės Afrikoje kovoje už Prancūziją (knyga „Tigro dantys“).
Kadras iš anime filmo Lupenas III

Lupeno priešininkas, kurio pusėje įstatymas – inspektorius Ganimaras, garsusis seklys Šerlokas Holmsas ir net pati nusikaltėlių „baronė“ Žozefina Balzamo. Vėlesniuose kūriniuose Lupenas ir pats iš nusikaltėlio pasaulio pereina į policijos gretas, padėdamas jai sugauti vieną ar kitą žmogžudį, kaip kūrinyje  „Tigro dantys“. Tarp geriausių romanų yra ir kūrinys „813“, kuriame Arsenijus apkaltinamas žmogžudyste. Čia jis vadovauja policijos tyrimui, norėdamas įrodyti savo nekaltumą. „Tuščiavidurė adata“, kur Lupenas pasižada atsisakyti savo vagies amato dėl mylimosios, kuri vėliau Holmso nušaunama.

Arsenijaus Lupeno nuotykiai neužsibaigė vien knygomis. Jau dabar yra sukurtas ne vienas filmas ir serialas  apie šį nepaprastą vagį. Japonijoje vagis – džentelmenas įkvėpė „anime“ serialą apie Lupeno vaikaitį, pagal to paties pavadinimo „manga“ serijas „Lupenas III“ („Lupin III“), prodiusuotas Tokyo Movie Shinsha. Taip pat yra sukurtas ir kompiuterinis žaidimas pavadinimu „Sherlock Holmes versus Arsene Lupin“. Nereikėtų pamiršti ir penkių autorizuotų Arsenijaus Lupeno tęsinių, kuriuos 1973-1979 m. yra išleidusi rašytojų komanda Boileau-Narcejac.


Žemiau pateikiamas knygų apie Arsenijų Lupeną sąrašas (knygos pateiktos anglų/originalo kalba neturi vertimo į lietuvių kalbą):

+1. „Arsenijus Lupenas vagis džentelmenas“, (alt. pav. „Arsenas Liupenas, vagis džentelmenas“,  „Arsène Lupin, gentleman-cambrioleur“, 9 istorijos).
+2. „Arsenijus Lupenas prieš Šerloką Holmsą“, (alt. pav. „Arsenas Liupenas prieš Herloką Šolmsą“,  „Arsenijus Lupenas prieš Herloką Sholmes“, „Arsène Lupin contre Herlock Sholmès“, 2 istorijos).
+3. „Tuščiavidurė adata“, („L’Aiguille creuse“)*.
+4. „813, („813“, susideda iš dviejų tomų: „La Double Vie d’Arsène Lupin“ ir „Trois Crimes d’Arsène Lupin“. Į lietuvių kalbą išverstas tik pirmasis knygos tomas).
+5. „Krištolinis kamštis“, („Le Bouchon de cristal“)*.
+6. „Arsenijaus Lupeno prisipažinimai“, („Les Confidences d’Arsène Lupin“, 10 istorijų)* **.
+7. „The Woman of Mystery“ („L’Éclat d’obus“).
+8. „Nepaprasti Arsenijaus Lupeno nuotykiai“, (alt. pav. „Auksinis trikampis 1 t.“, „Arsenijaus Lupeno pergalė 2 t.“, „Le Triangle d’or“).
+9. „Trisdešimties karstų sala“, („L’Île aux trente cercueils“).
+10. „The Teeth Of The Tiger“, („Les Dents du tigre“).
+11. „Aštuoni sieninio laikrodžio dūžiai“, („Les Huit Coups de l’horloge“, 8 istorijos)*.
+12. „Grafienė de Kaliostro“, („La Comtesse de Cagliostro“).
+13. „The Girl With the Green Eyes“, („La Demoiselle aux yeux verts“).
+14. „Arsène Lupin in The Barnett & Co Detective Agency“, („L’Agence Barnett et Cie“, 8 istorijos).
+15. „The Mysterious Mansion“, („La Demeure mystérieuse“).
+16. „Arsène Lupin and the Barre-y-va Mystery“, („La Barre-y-va“).
+17. „The Woman With Two Smiles“, („La Femme aux deux sourires“).
+18. „Victor of the Vice Squad“, („Victor de la Brigade mondaine“).
+19. „Arsène Lupin and La Cagliostro’s Revenge“, („La Cagliostro se venge“).
+20. „The Billions Of Arsene Lupin“, („Les Milliards d’Arsène Lupin“).
+21. „The Last Love of Arsene Lupin“, („Le Dernier Amour d’Arsène Lupin“).

Apsakymai nepatekę į rinkinius arba įkomponuoti į juos vėlesniuose leidimuose (apsakymų pavadinimai pateikiami anglų ir originalo kalba):

+1. „The Overcoat of Arsène Lupin“, („Le Pardessus d’Arsène Lupin“).
+2. „The Man with the Goatskin“, („L’Homme à la peau de bique“).
+3. „The Bridge that Broke“ („Le Pont qui s’effondre“).
+4. „The Emerald Cabochon“, („Le Cabochon d’émeraude“).

Moriso Leblano pjesės, kuriose veikia Arsenijus Lupenas (pjesių pavadinimai pateikiami anglų ir originalo kalba):

+1. „Arsène Lupin“ („Arsène Lupin“: pièce de théâtre. 1909 m. pjesė buvo perrašyta į romaną ir išleista pavadinimu „Arsène Lupin“).
+2. „An Adventure of Arsène Lupin“ („Une aventure d’Arsène Lupin“).
+3. „The Return of Arsène Lupin“ („Le Retour d’Arsène Lupin“).
4. „This Woman is Mine“ („Cette femme est à moi“).
5. „A Quarter-hour with Arsène Lupin“ („Un quart d’heure avec Arsène Lupin“).

* Šie kūriniai buvo skaitomi Lietuvos radijo programoje „Klasika“ laidoje „Vakaras su knyga“.
** Į lietuvių kalbą yra išversta detektyvinė novelė „Raudonojo šilko skraistė“ („L’Écharpe de soie rouge“) iš rinkinio „Arsenijaus Lupeno prisipažinimai“ („Les Confidences d’Arsène Lupin“; 6 knyga). Apsakymas buvo išspausdintas 1993 metų žurnalo „Rankas aukštyn“ 13 numeryje. „Šėtoniški spąstai“ („Le Piège infernal“), „Lošimas“ („Les Jeux du soleil“), „Raudonas šalikas“ („L’Écharpe de soie rouge“), „Gulbiakaklė Edita“ („Édith au cou de cygne“) (rinkinys „Arsenijaus Lupeno prisipažinimai“) buvo skaitomi Lietuvos radijo programoje „Klasika“ laidoje „Vakaras su knyga“.
+ Pliusu pažymėti kūriniai kuriuos aš skaičiau.

Turite savo nuomonę? Išsakykite ją komentaruose. Norite rekomenduoti knygą? Padarykite tai čia.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą